eastwest chess      
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ
81th Tata Steel - Βάικ ’αν Ζέε, 12-27 Ιανουαρίου 2019
  Επίσημη ιστοσελίδα   oooooLiveooooo  
 
1 Nepomniachtchi, Ian 3.5
2 Ding, Liren 3.5
3 Carlsen, Magnus 3.0
4 Giri, Anish 3.0
5 Anand, Viswanathan 3.0
6 Vidit, Santosh Gujrathi 3.0
7 Mamedyarov, Shakhriyar 2.5
8 Radjabov, Teimour 2.5
9 Duda, Jan-Krzysztof 2.5
10 Shankland, Samuel 2.0
11 Rapport, Richard 2.0
12 Fedoseev, Vladimir 2.0
13 Kramnik, Vladimir 1.5
14 Van Foreest, Jorden 1.0
 
Round 1 - Saturday the 12th
Ding, Liren - Carlsen, Magnus  ½-½
Vidit, Santosh Gujrathi - Duda, Jan-Kr ½-½
Van Foreest, Jorden - Anand, Viswanathan  0-1
Fedoseev, Vladimir - Rapport, Richard  ½-½
Shankland, Samuel - Mamedyarov, Shakh ½-½
Radjabov, Teimour - Kramnik, Vladimir  ½-½
Giri, Anish - Nepomniachtchi, Ian  0-1
Round 2 - Sunday the 13th
Carlsen, Magnus - Nepomniachtchi, Ian  ½-½
Kramnik, Vladimir - Giri, Anish  0-1
Mamedyarov, Shakh - Radjabov, Teimour  ½-½
Rapport, Richard - Shankland, Samuel  ½-½
Anand, Viswanathan - Fedoseev, Vladimir  ½-½
Duda, Jan-Krzysztof - Van Foreest, Jorden  0-1
Ding, Liren - Vidit, Santosh Gujrathi  ½-½
Round 3 - Monday the 14th
Vidit, Santosh Gujrathi - Carlsen, Magnus  ½-½
Van Foreest, Jorden - Ding, Liren  0-1
Fedoseev, Vladimir - Duda, Jan-Krzysztof  0-1
Shankland, Samuel - Anand, Viswanathan  ½-½
Radjabov, Teimour - Rapport, Richard  ½-½
Giri, Anish - Mamedyarov, Shakhriyar  ½-½
Nepomniachtchi, Ian - Kramnik, Vladimir  1-0
Round 4 - Tuesday the 15th
Carlsen, Magnus - Kramnik, Vladimir  ½-½
Mamedyarov, Shak - Nepomniachtchi, Ian  ½-½
Rapport, Richard - Giri, Anish  0-1
Anand, Viswanathan - Radjabov, Teimour  ½-½ 
Duda, Jan-Krzysztof - Shankland, Samuel  ½-½
Ding, Liren - Fedoseev, Vladimir  ½-½
Vidit, Santosh G - Van Foreest, Jorden  1-0 
Round 5 - Wednesday the 16th
Van Foreest, Jorden - Carlsen, Magnus  0-1
Fedoseev, Vladimir - Vidit, Santosh Gujrathi  ½-½
Shankland, Samuel - Ding, Liren  0-1
Radjabov, Teimour - Duda, Jan-Krzysztof  ½-½
Giri, Anish - Anand, Viswanathan  ½-½
Nepomniachtchi, Ian - Rapport, Richard  ½-½
Kramnik, Vladimir - Mamedyarov, Shakhriyar  ½-½
Round 6 - Friday the 18th
Carlsen, Magnus - Mamedyarov, Shak   
Rapport, Richard - Kramnik, Vladimir   
Anand, Viswanath - Nepomniachtchi, Ian   
Duda, Jan-Krzysztof - Giri, Anish   
Ding, Liren - Radjabov, Teimour   
Vidit, Santosh G - Shankland, Samuel   
Van Foreest, Jorden - Fedoseev, Vladimir   
Round 7 - Saturday the 19th
Fedoseev, Vladimir - Carlsen, Magnus   
Shankland, Samuel - Van Foreest, Jorden   
Radjabov, Teimour - Vidit, Santosh Gujrathi   
Giri, Anish - Ding, Liren   
Nepomniachtchi, Ian - Duda, Jan-Krzysztof   
Kramnik, Vladimir - Anand, Viswanathan   
Mamedyarov, Shakhriyar - Rapport, Richard   
Round 8 - Sunday the 20th
Carlsen, Magnus - Rapport, Richard   
Anand, Viswanathan - Mamedyarov, Shak  
Duda, Jan-Krzysztof - Kramnik, Vladimir   
Ding, Liren - Nepomniachtchi, Ian   
Vidit, Santosh Gujrathi - Giri, Anish   
Van Foreest, Jorden - Radjabov, Teimour   
Fedoseev, Vladimir - Shankland, Samuel   
Round 9 - Tuesday the 22nd
Shankland, Samuel - Carlsen, Magnus   
Radjabov, Teimour - Fedoseev, Vladimir   
Giri, Anish - Van Foreest, Jorden   
Nepomniachtchi, Ian - Vidit, Santosh Gujrathi   
Kramnik, Vladimir - Ding, Liren   
Mamedyarov, Shakhriyar - Duda, Jan-Krz  
Rapport, Richard - Anand, Viswanathan   
Round 10 - Wednesday the 23rd
Carlsen, Magnus - Anand, Viswanathan   
Duda, Jan-Krzysztof - Rapport, Richard   
Ding, Liren - Mamedyarov, Shakhriyar   
Vidit, Santosh Gujrathi - Kramnik, Vladimir   
Van Foreest, Jorden - Nepomniachtchi, Ian   
Fedoseev, Vladimir - Giri, Anish   
Shankland, Samuel - Radjabov, Teimour   
Round 11 - Friday the 25th
Radjabov, Teimour - Carlsen, Magnus   
Giri, Anish - Shankland, Samuel   
Nepomniachtchi, Ian - Fedoseev, Vladimir   
Kramnik, Vladimir - Van Foreest, Jorden   
Mamedyarov, Shakhriyar - Vidit, Santosh G  
Rapport, Richard - Ding, Liren   
Anand, Viswanathan - Duda, Jan-Krzysztof   
Round 12 - Saturday the 26th
Carlsen, Magnus - Duda, Jan-Krzysztof   
Ding, Liren - Anand, Viswanathan   
Vidit, Santosh Gujrathi - Rapport, Richard   
Van Foreest, Jorden - Mamedyarov, Shakh  
Fedoseev, Vladimir - Kramnik, Vladimir   
Shankland, Samuel - Nepomniachtchi, Ian   
Radjabov, Teimour - Giri, Anish   
Round 13 - Sunday the 27th
Giri, Anish - Carlsen, Magnus   
Nepomniachtchi, Ian - Radjabov, Teimour   
Kramnik, Vladimir - Shankland, Samuel   
Mamedyarov, Shakhriyar - Fedoseev, Vladimir   
Rapport, Richard - Van Foreest, Jorden   
Anand, Viswanathan - Vidit, Santosh Gujrathi   
Duda, Jan-Krzysztof - Ding, Liren   
 
 
G. Vidit

16.01.2019

Και ο Ντινγκ στα ψηλά
Ο Κάρλσεν πρώτη νίκη

Νεπομνιάτσι και Ντινγκ είναι πια συγκάτοικοι στην πρώτη θέση μετά τη νίκη το τελευταίου επί του Σάνκλαντ.

Ο Κάρλσεν πέτυχε την πρώτη του νίκη στο τουρνουά, επικρατώντας του Βαν Φόρεστ.

Ο 25χρονος Ινδός Βίντιτ πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση έως τώρα, έχοντας 3/5 βαθμούς.

Πρώτο ρεπό αύριο για τους αθλητές

 
Βαν Φόρεστ, καμμία ισοπαλία

15.01.2019

Ο Νεπομνιάτσι με 3/4

Ο Ίαν Νεπομνιάτσι πήρε κεφάλι στην κούρσα του Βάικ ’αν Ζέε, μετά την 4η αγωνιστική. Έχει σημειώσει 2 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Ο Κάρλσεν με 4 ισοπαλίες βρίσκεται στην 7η θέση, ο δε Κράμνικ είναι ουραγός, έχοντας 1 βαθμό.

Ο Βαν Φόρεστ προχωρεί χωρίς ισοπαλία, ενώ και ο Γκίρι δεν πάει πίσω, αφού σε 3 από τις 4 παρτίδες του, υπήρξε νικητής

 
Ανίς Γκίρι

14.01.2019

Η ολλανδική απάντηση

Με άμεση ρεβάνς απάντησαν οι ηττημένοι της πρώτης αγωνιστικής, οι Ολλανδοί Γκίρι και Βαν Φόρεστ. Ήταν και οι μόνοι νικητές της δεύτερης ημέρας.

Και οι δύο επικράτησαν επί εξαιρετικών αντιπάλων. ο Γκίρι επί του Κράμνικ και ο Βαν Φόρεστ επί του Ντινγκ.

Και στις 4 ως τώρα νικηφόρες παρτίδες, την τιμητική τους έχουν τα μαύρα

 

12.01.2019

Ανάντ & Νεπομνιάτσι νίκησαν

’κρως φιλόξενοι οι οικοδεσπότες Γκίρι και Βαν Φόρεστ "πρόσφεραν" από μια νίκη στους φιλοξενούμενους Νεπομνιάτσι και Ανάντ στην αυλαία του ολλανδικού σούπερ τουρνουά.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μάγκνους Κάρλσεν ήταν το πρόσωπο της ημέρας λόγω της πρόσφατης νίκης του για τον παγκόσμιο τίτλο αλλά η παρτίδα του με τον Λίρεν Ντινγκ είχε ισόπαλη έκβαση.

Ισόπαλες έληξαν και οι υπόλοιπες 4 παρτίδες

 

05.01.2019

Με Κάρλσεν επικεφαλής

Ακριβώς σε μια εβδομάδα θα χτυπήσει το γκονγκ στο Βάιν ’αν Ζέε της Ολλανδίας για το φετινό 81ο Tata Steel.

Μετέχουν στο κυρίως γκρουπ, εκτός των άλλων, οι 6 από τους 10 πρώτους της λίστας ΕΛΟ και οι τρεις τελευταίοι παγκόσμιοι πρωταθλητές, Κάρλσεν, Ανάντ και Κράμνικ.

Στο δε β' γκρουπ έχει προσκληθεί και ο 13χρονος Ινδός γκραν μαιτρ Praggnanandhaa

 
ΠΟΙΚΙΛΑ
ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ